„Oroszország ukrajnai inváziójának kezdete óta tudjuk, hogy nagyon komoly fennakadás lehetséges, és ez most már egyre inkább valószínűnek tűnik” - mondta Kadri Simson energiaügyi biztos az újságíróknak a hétfői luxemburgi miniszteri találkozó után.
Figyelmeztetett, hogy „Oroszország arra próbálja felhasználni a gázellátást, hogy bizonytalanságot terjesszen, destabilizálja az uniós piacot, megakadályozza a megfelelő gáztárolást a jövő télre, növelje az energiaárakat és aláássa az ellátás biztonságát. A helyzet egyre romlik. Bár a tagállamok gázellátása jelenleg garantált, az ellátásbiztonsági kockázatok nagyobbak, mint valaha.”
Simson azt is hozzáteszi, hogy az EU már eddig is sokat tett az energiabiztonság javítása érdekében, de most itt az ideje, hogy fokozzuk a lépéseket.
Az EU energiaügyi biztosa üdvözölte az uniós miniszterek egyhangú döntését a gáztárolási rendelet elfogadásáról, amely előírja, hogy a tárolókat 2022. november 1-jéig legalább 80%-ban, a következő teleken pedig 90 százalékban fel kell tölteni. A döntés követi a május 19-én elért politikai megállapodást.
Összességében ez azt jelenti, hogy az uniós országok idén megpróbálják közösen feltölteni a földalatti gáztárolókat a teljes kapacitás 85 százalékára.
Előrehaladás a tárolók feltöltésében
Az Euractiv megállapítja: „annak ellenére, hogy egyes uniós országokban nem történt előrelépés, az Európai Bizottság szerint a töltési szintek 56%-kal magasabbak a történelmi átlagnál”.
"Az EU-nak most már van egy olyan eszköze, amely minden tagállam számára előírja, hogy a téli időszakra megfelelő gáztárolókkal rendelkezzen, és amely megkönnyíti az országok számára a megosztást" - mondta bizakodva Agnès Pannier-Runacher az energiaátalakításért felelős francia miniszter, aki a hétfői ülésen elnökölt.
Mások azonban rámutattak, hogy
a szabályoknak már korábban meg kellett volna születniük.
Claude Turmes luxemburgi energiaügyi miniszter elmondta, hogy már akkor küzdeni kellet volna egy ilyen törvényért, amikor a Gazprom, amely az európai tárolók alig felét ellenőrzi, tavaly ősszel nem töltötte fel a hollandiai, németországi és ausztriai tárolóit. Turmes szerint az ukrajnai háború kellett ahhoz, hogy a Bizottság megmozduljon.